هاوینگ بیت‌کوین چیست؟ همه چیزی که باید بدانید

برای درک درست هاوینگ بیت‌کوین، نیاز است که در ابتدا با مفهوم شبکه بیت‌کوین آشنا شویم. شبکه بیت‌کوین یک شبکه همتا برای درک درست هاوینگ بیت‌کوین، نیاز است که در ابتدا با مفهوم شبکه بیت‌کوین آشنا شویم به همتا (P2P) از گره‌ها است که پروتکل بیت‌کوین را پیاده‌سازی می‌کنند. پروتکل خود به یک دفترچه رکورد عمومی و غیر متمرکز می‌پردازد. گره‌ها تأیید می‌کنند که هر بلاک جدیدی که به دفترچه اضافه می‌شود، قوانین پروتکل بیت‌کوین را رعایت می‌کند.

تفسیر هاوینگ بیت‌کوین

پروتکل بیت‌کوین با فراهم کردن روشی به نام halving دوره‌ای، تعداد سکه‌های جدیدی که به ماینرها داده می‌شود را کاهش می‌دهد.

هنگامی که پاداش برای استخراج بیت‌کوین جدید به نصف کاهش می‌یابد، این رویداد را هاوینگ بیت‌کوین می‌گویند. این رویداد هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد.

halving  بیت‌کوین یک استراتژی برای کنترل عرضه بیت‌کوین است، بزرگترین ارز دیجیتال با سرمایه‌گذاری بازار. برخلاف ارزهای فیات مانند دلار آمریکا که عرضه ثابتی ندارند، فقط 21 میلیون بیت‌کوین در وجود خواهد بود. در لحظه فعلی، بیش از 19 میلیون بیت‌کوین توسط ماینرها استخراج شده است و کمتر از 2 میلیون بیت‌کوین باقی مانده‌اند که باید استخراج شوند.

ثبت هاوینگ بیت‌کوین هاوینگ بیت‌کوین به رویدادی گفته می‌شود که در آن مقدار بیت‌کوینی که ماینرها به عنوان پاداش برای پردازش تراکنش‌ها دریافت می‌کنند، به نصف کاهش می‌یابد.

از زمان راه‌اندازی بیت‌کوین، سه بار halving انجام شده است. اولین بار halving در تاریخ 28 نوامبر 2012، دومین بار در تاریخ 9 جولای 2016 و بار اخیر در تاریخ 20 می 2020 انجام شده است.

تأثیر هاوینگ بیت‌کوین بر روی ماینرها

پاداش برای استخراج بیت‌کوین هر بار که هاوینگ رخ می‌دهد، به نصف می‌رسد. در زمانی که تجارت بیت‌کوین در سال ۲۰۰۹ آغاز شد، پاداش برای استخراج به میزان ۵۰ بیت‌کوین در هر بلوک بود. پس از اولین هاوینگ در سال ۲۰۱۲، پاداش برای استخراج بیت‌کوین به میزان ۲۵ بیت‌کوین در هر بلوک کاهش یافت. در تاریخ ۲۰۱۶ هاوینگ بعدی رخ داد و پاداش برای استخراج به میزان ۱۲.۵ بیت‌کوین در هر بلوک کاهش یافت.

آخرین هاوینگ در سال ۲۰۲۰ رخ داد و پاداش برای استخراج به میزان ۶.۲۵ بیت‌کوین در هر بلوک کاهش یافت. در سال ۲۰۲۳، ماینرهای بیت‌کوین برای هر بیت‌کوینی که موفق به استخراج می‌کنند، با مجموعی ۶.۲۵ بیت‌کوین پاداش می‌گیرند. در هنگامی که ها وینگ بیت‌کوین بعدی در سال ۲۰۲۴ رخ می‌دهد، مقدار پاداش به ۳.۱۲۵ بیت‌کوین کاهش می‌یابد. تأثیر هاوینگ همچنین با کاهش پاداش بلوک به سوی صفر، کاهش پیدا می‌کند.

اثر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

جایگاه کد هاوینگ در الگوریتم ماینینگ بیت کوین برای مبارزه با تورم است. هر ها وینگ میزان تورم را کاهش داده و قیمت بیت کوین را به همان اندازه بالا می‌برد.

پس از اولین ها وینگ در سال ۲۰۱۲، قیمت 1 بیت کوین در یک سال به $1,031.95 از $12 رشد کرد (بیش از ۸,۵۰۰٪). پس از 526 روز از دومین ها وینگ بیت کوین در سال ۲۰۱۶، قیمت بیت کوین از $650.96 به $20,089 افزایش یافت.

در هنگام رخ دادن نصف شدن سومین بلاک پاداش دریافتی برای بیت کوین در سال 2020، بیت کوین حدوداً با قیمت 8,787 دلار معامله می‌شد. ۱۸ ماه بعد، بیت کوین به اوج حدوداً 66,000 دلار رسید. بنابراین، می‌توان نتیجه گرفت که قیمت بیت کوین پس از هر رویداد نصف شدن معمولاً افزایش می‌یابد.

هاوینگ بعدی چه زمانی است؟

برای هر 210،000 بلوک جدیدی که به شبکه بیت کوین اضافه می‌شود، پاداش برای استخراج یک بلوک نصف می‌شود. تقریباً چهار سال زمان لازم است تا تعدادی بلوک به این تعداد اضافه شود، بنابراین هر بار کاهش پاداش بیت کوین حدوداً به صورت چهار سالانه اتفاق می‌افتد. کاهش پاداش نخستین بار در سال 2016 در بلوک 210،000 اتفاق افتاد، دومین کاهش پاداش در سال 2020 در بلوک 420،000 و سومین کاهش پاداش در سال 2020 در بلوک 630،000 اتفاق افتاد. بر اساس این الگو، انتظار می‌رود که چهارمین کاهش پاداش در اوایل سال 2024 در بلوک 840،000 رخ دهد.

نتیجه گیری

 

کاهش ارزش بیت کوین (Bitcoin) یک روش برای تنظیم عرضه‌ی این ارز دیجیتال است که در حقیقت بخشی از سیستمی است که برای محدود کردن تعداد کل بیت کوین‌ها به 21 میلیون، در نظر گرفته شده است.

در این روش، پاداشی که ماینرهای بیت کوین برای تأیید تراکنش‌های بیت کوین دریافت می‌کنند، در هر دوره به نصف کاهش پیدا می‌کند. این امر باعث کاهش نرخ عرضه‌ی بیت کوین و افزایش ارزش آن می‌شود. باید توجه داشت که در چهار سال اولین دوره کاهش ارزش بیت کوین، بیش از 10.5 میلیون بیت کوین استخراج شدند.

sina
نوشته شده توسط sina

پیام بگذارید