اقتصاددان مشهور: بیت کوین طرحی هرمی است!

چند سالی است که بازار ارزهای دیجیتال فراز و نشیب‌های زیادی را تجربه می‌کند. در این میان اما، سال ۲۰۱۹ سالی پر بار برای دارندگان بیت کوین بوده است. از ابتدای ژانویه ۲۰۱۹ (دی ۱۳۹۸) تا به اینجا بیت کوین توانسته ۸۵ درصد بر ارزشش بیفزاید و عملکردی قابل توجه در میان دیگر دارایی‌ها از خود بر جای بگذارد. این عملکرد به اندازه‌ای موفق بود که بانک اف آمریکا (Bank of Americaبیت کوین را بهترین سرمایه‌گذاری دهه معرفی نمود.

به گزارش بخش اقتصادی یاهو، با وجود عملکرد مناسب بیت کوین، بسیاری از منتقدان همچنان مخالف سرمایه‌گذاری در بیت کوین هستند.

تندایی کاپفیدز (Tendayi Kapfidze)، اقتصاددان ارشد لندینگ تری (Lending Tree) در توصیف بیت کوین می‌نویسد:

[بیت کوین] یک طرح هرمی است. با ورود افرادی که پس از شما وارد بازار شده‌اند، پول بدست می‌آورید.

کابردی برای آن در دنیای واقعی نیست. ده سال می‌شود که به دنبال ایجاد کاربرد برای آن هستند. مسئله پیدا کردن راهکاری در پیدا کردن مشکل است و هنوز مشکلی برای حل یافت نشده است.

طرفداران بیت کوین بر این حقیقت تکیه می‌کنند که این ارز دیجیتال از زمان بدست آوردن اعتماد جریان اصلی، باعث تغییر در محیط پیرامونش شده است. از زمان صعود قیمت بیت کوین که ابتدای سال ۲۰۱۷ شاهدش بودیم، شاهد پذیرش ارزهای دیجیتال توسط موسسات مالی بزرگ بودیم. حتی بانک‌های مرکزی نیز به دنبال بکارگیری و استفاده از ارزهای دیجیتال خود بودند.

این در حالی است که برخی از متخصصین ادعا می‌کنند که این دارایی تماماً بر پایه سفته‌بازی کار می‌کند. الیور پورش (Oliver Pursche)، از مقامات ارشد بازاریابی در شرکت برودرمن (Bruderman) در این خصوص می‌گوید:

من تعدادی ارز دیجیتال دارم. اواخر سال ۲۰۱۶ و اوایل سال ۲۰۱۷ آنها را خریدم. با رویکردی مشخص از هر کدام به مقدار مساوی خریدم. یک مسئله‌ای در میان است و من نمی‌دانم که آن چیست!

پی اس ووچرز پی اس ووچر
پی اس ووچرز پی اس ووچر

پنج ارز دیجیتال مختلف دارم، اگر خوش شانس باشم یکی از آنها به سردمدار این حوزه بدل می‌شود.

به گفته پورش، خرید ارزهای دیجیتال علاوه بر سود سبد سرمایه‌گذاری‌اش، با هدف یادگیری فناوری بلاک چین صورت گرفته است.

او در مصاحبه‌ای با بخش اقتصادی یاهو می‌گوید:

فکر نمی‌کنم بتوان این گونه تصور کرد که نتیجه این سرمایه‌گذاری، میلیونر یا میلیارد شدن است. باید کاملاً هوشیار وارد شوید و این مسئله را در گوشه ذهن خود داشته باشید که ممکن است همه قوانین خود را زیر پا بگذارید و این یعنی سفته‌بازی.

به شخصه با استفاده از آنها می‌توانم چیزهای بیشتری یاد بگیرم. اگر بخواهید آن‌ها را بفهمید، باید مقداری از آن‌ها بخرید و این بهترین راه برای فهمیدن و درک آن‌هاست.

نویسنده: مهراد
نویسنده: مهراد
sina
نوشته شده توسط sina

پیام بگذارید