پولکادات (Polkadot) چیست؟ معرفی بلاک چین لایه صفر پولکادات

“پولکادات (Polkadot)، به عنوان یک بلاکچین لایه صفر، توانایی انتقال انواع داده‌ها را فراهم می‌کند و از طریق ساختار پاراچین‌ها (Parachains)، امکان ارتباط و تبادل اطلاعات بین زنجیره‌های مختلف را فراهم می‌آورد. ارز دیجیتال دات (DOT) نیز به عنوان واحد پایه این شبکه عمل می‌کند که در پرداخت‌ها و تراکنش‌های برنامه‌های غیرمتمرکز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برخلاف بیتکوین که تنها به معاملات مالی محدود نمی‌شود، پروژه‌های کریپتوکارنسی مانند پولکادات از دامنه وسیع‌تری از کاربردها بهره می‌برند. این پروژه‌ها با هدف حل چالش‌های مختلف جهان واقعی از طریق فناوری بلاکچین، ارزهای دیجیتال منحصر به فرد خود را ایجاد می‌کنند. ارز DOT نیز با هدف ارتقاء قابلیت‌ها و ارائه ویژگی‌های متمایز، به این اکوسیستم ارزش افزوده می‌دهد.”

“نگاهی به نسل اول و دوم بلاکچین‌ها اگرچه اولین بلاکچین به دهه 1990 میلادی برمی‌گردد، اما تا زمان ظهور بیتکوین، این فناوری به طور گسترده شناخته نشده و کاربردی نداشته است. این تکنولوژی فوق‌العاده نوآورانه و کاربردی است، اما با گذشت 12 سال از ظهور بیتکوین، هنوز مواجهه با مشکلات و محدودیت‌های اساسی است. به عنوان مثال، سیستم‌های مبتنی بر بلاکچین قادر به تعامل با یکدیگر نیستند. به دلیل این ناتوانی در تبادل داده، ایجاد سرویس‌ها و برنامه‌های قدرتمند با استفاده از این فناوری همچنان محدود است.

تا پیش از این، توسعه‌دهندگان تلاش‌هایی برای ایجاد ارتباط بین بلاکچین‌ها داشته‌اند و برخی موفقیت‌های جزئی را نیز کسب کرده‌اند. به عبارت دیگر، زنجیره A و B به تعامل میان خود قادر بوده‌اند. با این حال، اتصال صدها یا حتی هزاران بلاکچین به یکدیگر همچنان چالشی مهم است و نیاز به راه‌حل‌های نوآورانه دارد. تیم پروژه پولکادات در تلاش است تا در طول چند سال آینده راهکاری مناسب برای این چالش ارائه دهد.

پولکادات با دیدگاه متفاوتی به فناوری بلاکچین نگاه می‌کند؛ بسیاری از پروژه‌ها با هدف حل یک مشکل در دنیای واقعی شکل می‌گیرند، اما هدف اصلی پلتفرم پولکادات برطرف کردن نقاط ضعف اساسی بلاکچین است. به عبارت ساده‌تر، پولکادات به عنوان یک تکنولوژی چندزنجیره‌ای و غیر یکنواخت تعریف می‌شود. این پلتفرم با ارز دیجیتال DOT طراحی شده است تا مشکلاتی که مانع استفاده گسترده از بلاکچین در موارد واقعی می‌شوند، را حل کند. این تکنولوژی سعی در برخورداری از دو ویژگی اساسی در بلاکچین دارد:

۱. مقیاس‌پذیری:

توانایی سیستم در پاسخ به تقاضاهای بزرگ. بسیاری از شبکه‌های بلاکچین تعداد محدودی تراکنش را در هر ثانیه پردازش می‌کنند که می‌تواند به گلوگاه‌ها منجر شود. پولکادات به دنبال رفع این محدودیت‌ها است و قادر است به طور همزمان تعداد زیادی تراکنش را پردازش کند.

۲. انزوا:

شبکه‌های بلاکچینی به صورت مجزا عمل می‌کنند و قادری به ارتباط با یکدیگر ندارند. این ایجاد یک محدودیت در توسعه و ارتباط بین زنجیره‌هاست. پولکادات به هدف از بین بردن این مشکل اقدام کرده و توانایی ارتباط و همکاری بین زنجیره‌ها را فراهم می‌کند.

پروژه پولکادات با تمرکز بر ایجاد اساس‌های مورد نیاز برای نسل سوم اینترنت (وب 3.0)، تلاش می‌کند. به عبارت دیگر، هدف این پروژه تغییر و بهبود ساختارها و موجودیت‌های کنونی اینترنت است. پولکادات به دنبال برکناری از تمامیت تعدادی شرکت بزرگ و تبدیل آن به یک اکوسیستم بهتر و بیشتر قدرت برای کاربران معمولی است.

در اختتامیه، باید توجه داشت که پولکادات نام پروژه و شبکه است و ارز دیجیتال خود را DOT می‌نامد. هرچند اغلب در این متن از این دو نام به جای یکدیگر استفاده شده است.

“Polkadot (پولکادات) چیست؟

پولکادات خود را به عنوان یک پروتکل منبع باز لایه صفر نسل سومی اعلام کرده است که در تکامل فناوری بلاکچین یک گام بزرگ به جلو محسوب می‌شود. تیم توسعه‌دهنده پولکادات تمرکز خود را بر روی امنیت، مقیاس‌پذیری و نوآوری منعطف قرار داده است. به این منظور، زیرساخت‌های لازم برای ایجاد پاراچین‌ها (زنجیره‌های موازی) ایجاد می‌شود تا ایده‌ها و مفاهیم جدید به خوبی پشتیبانی شوند و امکان همکاری موثری فراهم شود.

در اکوسیستم پولکادات، هر بلاکچین جداگانه به عنوان یک پاراچین یا زنجیره موازی شناخته می‌شود، و بلاکچین اصلی به نام “ریلی چین” (Relay Chain) نامیده می‌شود. این ساختار امکان تبادل اطلاعات بین پاراچین‌ها و ریلی چین را به سادگی فراهم می‌کند. این تصویر را می‌توان با شارهای مجزا در اکوسیستم اتریوم 2.0 مقایسه کرد.

با استفاده از Substrate، فریم‌ورک ساخت رمزارزها و سیستم‌های غیرمتمرکز، هر توسعه‌دهنده یا شرکت می‌توانند پاراچین‌های سفارشی خود را ایجاد کنند. هنگامی که یک زنجیره موازی به شبکه پولکادات متصل می‌شود، توانایی تعامل با بقیه بلاکچین‌ها را فوراً به دست می‌آورد. این طراحی اجازه می‌دهد تا اپلیکیشن‌ها، محصولات و سرویس‌های کراس-بلاک‌چینی به راحتی ایجاد شوند و انتقال داده و دارایی میان بلاک‌چین‌ها ممکن می‌شود.

برای ایمن‌سازی و اعتبارسنجی داده‌ها بین زنجیره‌های موازی مختلف، اعتبارسنج‌های شبکه پولکادات ولیدیتورها را تشکیل می‌دهند. این افراد تضمین می‌کنند که امنیت چندین پاراچین حفظ می‌شود و انتقال تراکنش‌ها بین زنجیره‌های موازی بهبود مقیاس‌پذیری را به همراه دارد.

گاوین وود (Gavin Wood) یکی از اصلی‌ترین موسسان و ایده‌پردازان پولکادات است. وی همچنین به عنوان یکی از بنیان‌گذاران اتریوم شناخته می‌شود و نقش مهمی در توسعه آن داشته است. گاوین وود همچنین موسس شرکت Parity Technologies Ltd. می‌باشد، که مسئول تامین نیازهای توسعه پروژه پولکادات است.

اگرچه پولکادات هنوز در مراحل ابتدایی خود قرار دارد و به بلوغ کامل نرسیده است، اما توانایی‌هایش را در کاربردهای مختلف نشان داده است. این پلتفرم به منظور ساده‌تر شدن ساخت و توسعه اپلیکیشن‌ها و خدمات کراس-بلاک‌چینی طراحی شده است. این موضوع، به دسترسی به کاربردهای جدید و نوآورانه بلاکچین کمک می‌کند.”

“ساختار و کارکرد پولکادات:

در مورد پروژه‌هایی که به جمع‌آوری ارز دیجیتال به عنوان سرمایه نیاز دارند و به تایید زنجیره بانکی خصوصی نیز نیاز دارند، از قابلیت‌های پولکادات بهره‌برداری می‌شود. این امکان وجود دارد که با استفاده از پاراچین‌ها در پولکادات، تایید زنجیره‌های خصوصی و اجرای تراکنش‌ها انجام شود. به عنوان مثال، یک زنجیره موازی متعلق به یک صرافی غیر متمرکز می‌تواند با استفاده از اثبات دانش صفر (Zero-Knowledge Proofs)، امکان سپرده‌گذاری با بیت‌کوین را فراهم کند.

در مورد پردازشگرها و تاییدکننده‌های پرداخت نیز، امکان تعامل با بلاکچین مخصوصی مانند بیت‌کوین با استفاده از تاییدکننده‌های خاص وجود دارد. این تاییدکننده‌ها می‌توانند پرداخت‌های انجام شده با بیت‌کوین را تأیید کرده و از اعتبار سیستم بهره‌برداری کنند.

در مورد کاربردهای اینترنت اشیا نیز، پولکادات می‌تواند نقش مهمی ایفا کند. فرض کنید یک طوفان در راه باشد و اوراکل‌های هوا تایید کنند که این اتفاق رخ می‌دهد. اوراکل‌های اینترنت اشیا همچنین تعمیرات و خرابی‌ها را تشخیص می‌دهند. سپس زنجیره‌ای مرتبط با بیمه با استفاده از این اطلاعات می‌تواند هزینه‌های مرتبط با آن طوفان را پرداخت کند.

نکته‌ای که می‌توان از ساختار پولکادات برداشت کرد، وجود سه اصطلاح اصلی است:

 1. زنجیره رله (The Relay Chain): این زنجیره اصلی دات است و تمام بلاک‌چین‌ها به آن متصل می‌شوند.
 2. زنجیره‌های موازی (The Parachains): این بلاک‌چین‌های جداگانه و منحصربه‌فرد از طریق شبکه پولکادات به طور موازی اجرا می‌شوند.
 3. زنجیره پل (The Bridge Chain): این زنجیره برای اتصال بلاک‌چین‌هایی که از پروتکل‌های گاورننس پولکادات استفاده نمی‌کنند، ایجاد شده است.

در پولکادات، از پروتکل اثبات سهام (Proof of Stake) استفاده می‌شود. اعتبارسنج‌ها (Validator) امنیت زنجیره رله را تأمین می‌کنند و با استفاده از استیکینگ ارز دیجیتال دات، به اجماع می‌رسند. تلفیق‌کننده‌ها (Collator) وظیفه جمع‌آوری تراکنش‌های زنجیره‌های موازی را برعهده دارند. همچنین نامزدکننده‌ها (Nominator) و ماهی‌گیران (Fisherman) نیز نقش‌های مهمی در امنیت و اجرای صحیح سیستم دارند.

در کل، پروژه پولکادات با ساختاری انعطاف‌پذیر و امکانات متنوع، به ارائه کاربردهای متنوع در حوزه‌های مختلف اقتصادی و فناوری می‌پردازد.”

مزایای پولکادات به شرح زیر است:

 1. مقیاس‌پذیری موازی:

 2. پولکادات با استفاده از زنجیره‌های موازی به نام “پاراچین‌ها”، مشکل مقیاس‌پذیری را حل می‌کند. این بدین معناست که بلاک‌چین‌های مختلف می‌توانند به صورت موازی کار کنند و تراکنش‌ها را به صورت همزمان پردازش کنند، که بهبود قابل توجهی در سرعت و ظرفیت شبکه ایجاد می‌کند.
 3. قابلیت سفارشی‌سازی:

 4. با استفاده از فریم‌ورک Substrate، توسعه‌دهندگان قادر به ایجاد زنجیره‌های موازی سفارشی با ویژگی‌ها و منطق مخصوص به خودشان هستند. این امکان به پروژه‌ها اجازه می‌دهد تا بر اساس نیازهای خاص خود، زنجیره‌های مخصوص به کاربرد خود را ایجاد کنند.
 5. قابلیت تعامل:

 6. پولکادات امکان تعامل بین زنجیره‌های موازی را ایجاد می‌کند. این ویژگی به اکوسیستم‌های پیچیده‌تر و بزرگتری که از ترکیب چندین زنجیره بهره می‌برند، اجازه می‌دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و داده‌ها و اطلاعات را به اشتراک بگذارند.
 7. امنیت مشترک:

 8. با ارائه پروتکل اثبات سهام، امنیت شبکه به وسیله اعتبارسنج‌ها (Validator) تامین می‌شود. این اعتبارسنج‌ها با تخصیص توکن‌های DOT به عنوان وثیقه، امنیت شبکه را تضمین می‌کنند.
 9. ارتقاپذیری آسان:

 10. پولکادات ارتقاء بلاک‌چین‌های موازی را به سهولت ممکن می‌کند. این امکان به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا تغییرات و بهبودهایی را در زنجیره‌های موجود اعمال کنند بدون نیاز به ایجاد هارد فورک و تقسیم در جامعه.
 11. حاکمیت غیر متمرکز:

 12. دارندگان توکن‌های DOT در پولکادات کنترل کامل بر پروتکل دارند و تصمیم‌گیری‌های اصلی نتورک از طریق توافق اعضای تشکیل‌دهنده نتورک صورت می‌گیرد. این باعث ایجاد یک ساختار حاکمیت غیر متمرکز و دموکراتیک می‌شود.
 13. اقتصاد مدلسازی شده:

 14. توکن‌های DOT در پولکادات نقش‌های مختلفی از جمله حاکمیت، عملیات و وثیقه را دارند. این مدل اقتصادی به توکن‌ها ارزش اضافه می‌کند و باعث تعامل فعال دارندگان توکن با شبکه می‌شود.
 15. امنیت تراکنش‌ها و داده‌ها:

 16. با اتصال زنجیره‌های موازی به زنجیره اصلی، پولکادات امنیت تراکنش‌ها و داده‌ها را افزایش می‌دهد. هر زنجیره موازی به عنوان یک پاراچین مستقل عمل می‌کند که تراکنش‌ها و داده‌های خود را مدیریت می‌کند.

به طور کلی، پولکادات با ارائه این ویژگی‌ها و تکنولوژی‌ها، به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا به راحتی بلاک‌چین‌های موازی، امن و با توانایی‌های مختلف را ایجاد کنند و از مزایای مختلف آن برای توسعه پروژه‌های خود بهره‌برداری کنند.

خرید و فروش ارز دیجیتال پولکادات (دات – Dot) برای شروع فعالیت در بازار ارز دیجیتال پولکادات، ابتدا نیاز دارید که به یک کیف پول ارز دیجیتال مجهز شوید. خوشبختانه، والت‌های معتبری نظیر تراست والت و اتمیک والت این امکان را فراهم می‌کنند که ارزهای دیجیتال خود را در آنها ذخیره کنید. پس از تهیه کیف پول، مرحله بعدی انتخاب یک صرافی برای خرید و فروش پولکادات است. به دلیل محدودیت‌های مرتبط با انجام تراکنش‌های ارزی در کشور ایران، بهتر است از خدمات صرافی‌های داخلی استفاده کنید.

یکی از صرافی‌های معتبر در ایران، صرافی پیشرو است. این صرافی به عنوان یکی از بهترین صرافی‌های رمزارزی در ایران شناخته می‌شود و روزانه هزاران کاربر برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال به آن مراجعه می‌کنند. در این صرافی، می‌توانید پولکادات (DOT) را به تبادل با ارزهای دیگر خریداری کنید و یا از طریق فروش پولکادات به درآمد برسید. یکی از مزایای استفاده از این صرافی، عدم دریافت هیچ کارمزدی برای خرید ارزهاست. پس از پرداخت هزینه، توکن‌های پولکادات خریداری شده به سرعت در کیف پول شما منتقل می‌شوند. همچنین، امکان فروش پولکادات و دریافت موجودی نقدی نیز در این صرافی وجود دارد و تسویه تراکنش‌ها به سرعت انجام می‌شود.

ارزیابی سرمایه‌گذاری در ارز DOT با توجه به اعتقاد توسعه‌دهندگان پروژه پولکادات که بیان می‌کنند توکن DOT برای مبادلات مالی روزانه یا ذخیره ارزش ایجاد نشده است، بازار نیز شاهد خرید و فروش توکن DOT توسط تریدرها در صرافی‌های رمزارزی می‌شود. با پیشرفت و اجرای پروژه‌های بزرگتر بر روی اکوسیستم پولکادات، ارزش کل پلتفرم و در نتیجه ارزش توکن DOT نیز افزایش خواهد یافت. برای ارزیابی بهتر و گرفتن تصمیمات مناسب در مورد سرمایه‌گذاری در توکن DOT، نیاز است به سیستم‌ها و اکوسیستم‌هایی که بر پایه پولکادات ایجاد شده‌اند، توجه کنید.

گزارش‌ها نشان می‌دهند که حجم سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها و توسعه‌دهندگان پولکادات با نرخی قابل ملاحظه در حال افزایش است. با توجه به افزایش تعداد توسعه‌دهندگان، انتظار می‌رود که پروژه‌های کاربردی جدیدی بر پایه پولکادات به زودی راه‌اندازی شوند که این امر به طور غیرمستقیم می‌تواند به افزایش قیمت توکن DOT کمک کند. برخی از این پروژه‌ها به ارتباط و اتصال پولکادات با زنجیره‌های دیگر نیز مشغول هستند، به‌ویژه با زنجیره بیت‌کوین. افزایش تقاضا از سوی تریدرها برای خرید توکن DOT به دلیل امید به رشد آینده آن، می‌تواند به افزایش قیمت توکن منجر شود.

بر اساس گزارش‌های ارائه شده توسط برخی از سرمایه‌گذاران در توکن DOT، تعداد زیادی از آنها سود قابل توجهی در بازه زمانی اخیر به دست آورده‌اند. به عنوان مثال، شرکت دارایی دیجیتال KR1 اعلام کرده است که با خرید توکن DOT نرخ بازگشت سرمایه (ROI) پانزده برابری به دست آورده است. این شرکت و دیگر سرمایه‌گذاران نیز با اعتقاد به پتانسیل رشد بالای اکوسیستم پولکادات و ارزش توکن DOT در آینده، به سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال اختصاص داده‌اند.

همچنین، شرکت سرمایه‌گذاری RockX برنامه‌ای با اعتبار 20 میلیون دلار برای حمایت از پروژه‌های جدید در اکوسیستم پولکادات دارد. این حمایت مالی به وسیله توکن DOT انجام می‌شود و هر پروژه حداکثر 500 هزار دلار بودجه اولیه دریافت می‌کند. RockX به عنوان مقابل خود توکن‌های اختصاصی پروژه‌ها را دریافت می‌کند.

پروژه‌های برپایه پولکادات با توجه به رشد اکوسیستم پولکادات که توانایی رقابت با پلتفرم اتریوم را دارد، سرمایه‌گذاران به شدت به ایجاد پروژه‌های مبتنی بر این پلتفرم علاقه مند هستند. تحولات سریع در صنعت بلاکچین به افزایش اهمیت این پروژه‌ها انجامیده و در مقایسه با اتریوم، پولکادات به عنوان یک بلاکچین موفق به ایجاد بیشترین تعداد پروژه و توسعه است. در حال حاضر، حدود 550 پروژه از مختلف حوزه‌ها از جمله پلتفرم‌های ارتباطی با بیت‌کوین و اتریوم تا پروژه‌های مالی غیرمتمرکز، روی پلتفرم پولکادات در حال اجرا هستند. تعدادی از این پروژه‌ها قبلاً نیز مورد توجه سرمایه‌گذاران قرار گرفته‌اند. به عنوان مثال، شرکت دارایی‌های دیجیتال KR1 اعلام کرده است که با سرمایه‌گذاری در پروژه‌های پولکادات، بازده پانزده برابری را به دست آورده است.

با توجه به توسعه روزافزون اکوسیستم پولکادات و تعداد زیاد پروژه‌های مختلف، بازار نیز پتانسیل رشد پروژه‌های مبتنی بر فناوری پولکادات را می‌شناسد و به عملکرد و پیشرفت آنها توجه دارد.

Acala: پروژه Acala یک اپلیکیشن مالی غیرمتمرکز (DeFi) بر پایه پلتفرم پولکادات است. این پروژه با استفاده از قابلیت‌های Polkadot ایجاد شده است و به کاربران امکان مبادله، وام‌دهی، استیکینگ لیکوییدیتی و دیگر خدمات مالی را ارائه می‌دهد. Acala از یک استیبل‌کوین با نام “Acala Dollar” (aUSD) به عنوان ارز معاملاتی خود استفاده می‌کند که به استیبل کوین واقعی مرتبط است. همچنین، از یک صرافی غیرمتمرکز با نام “Acala DEX” نیز پشتیبانی می‌کند که به کاربران امکان مبادله ارزهای دیجیتال را می‌دهد.

Moonbeam: پروژه Moonbeam به عنوان یک پلتفرم قرارداد هوشمند در شبکه پولکادات شناخته می‌شود. این پروژه هدف دارد که به توسعه‌دهندگان اجازه دهد قراردادهای هوشمند نوشته شده با زبان Solidity را روی پلتفرم پولکادات اجرا کنند. این امکان به توسعه‌دهندگان اتریوم اجازه می‌دهد که بدون نیاز به تغییر کد، قراردادهای هوشمند خود را در پلتفرم Moonbeam اجرا کنند. این پروژه با توجه به قابلیت‌های اتصال به اتریوم و پولکادات، از ترکیب مزایای هر دو پلتفرم بهره می‌برد.

KILT: KILT یک پروژه مرتبط با ارائه مدارک هویتی اینترنتی قابل اعتبارسنجی است. این پروژه بر پایه پلتفرم پولکادات ساخته شده است و به افراد و سازمان‌ها اجازه می‌دهد مدارک هویتی خود را غیرمتمرکز و قابل اعتبارسنجی در بلاکچین ثبت کنند. از این مدارک به منظور بهینه‌سازی منابع در حوزه‌هایی مانند اینترنت اشیا (IoT) استفاده خواهد شد.

Plasm: پلاسم (Plasm) یک پلتفرم قرارداد هوشمند در پلتفرم پولکادات است که از تکنولوژی‌های لایه دویی مانند استیت چنل‌های پلاسما و رول‌آپ پشتیبانی می‌کند. این پروژه با تکیه بر این تکنولوژی‌ها، سرعت و کارایی انجام تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد.

شبکه آزمایشی و اصلی پولکادات: شبکه کوساما (Kusama) به عنوان نسخه آزمایشی و تستی پلتفرم پولکادات شناخته می‌شود که به توسعه‌دهندگان امکان طراحی و تست اپلیکیشن‌های غیر متمرکز را می‌دهد. همچنین، شبکه اصلی پولکادات به عنوان پلتفرمی برای تعامل بین بلاک‌چین‌های مختلف از طریق تکنولوژی پلتفرم پلکادات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در نهایت، اپلیکیشن‌هایی که بر پلتفرم پولکادات ساخته می‌شوند، از مزایایی مانند قابلیت تعامل بین بلاک‌چین‌ها، افزایش سرعت و کارایی انجام تراکنش‌ها و اجازه به توسعه‌دهندگان انعطاف در انتخاب زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف بهره‌مند خواهند شد.

1. اکوسیستم پرجنب و جوش پولکادات: اکوسیستم پولکادات به شدت پرجنب و جوش است، تقریباً مشابه این است که بگوییم آب خیس است. با هر گوشه و کنار این محیط، حراج پروژه‌های پولکادات باعث معرفی هفتگی پروژه‌های جدیدی می‌شود. تا پایان مارس 2021، بیش از 400 پروژه روی پولکادات توسعه یافته‌اند.

با وجود این تعداد بزرگ از پروژه‌ها، بنیاد وب 3 به طور دوره‌ای در حال ارائه حمایت مالی به این پروژه‌هاست. این برنامه‌ها حداقل به مدت دو سال دیگر ادامه خواهند یافت. این کمک‌های مالی نه تنها به پروژه‌های پولکادات محدود نیستند، بلکه به تمام اکوسیستم ارائه می‌شوند.

این وضعیت به این معناست که حتی اگر در طی 12 تا 24 ماه آینده پذیرش کاربران به اکوسیستم پولکادات کمرنگ باشد، باز هم از وجود تعداد زیادی پروژه‌ها برای همکاری مطمئن هستیم. این موضوع باعث می‌شود توسعه‌دهندگان ماهر در این اکوسیستم به بزرگ شدن و دقیق‌تر شدن پایگاه دانش اینجانب معتقد باشند. این امر به معنای کمتر بروز مشکلات پیاده‌سازی غیرممکن و امکان رفع مشکلات با استفاده از جستجوی منابع دانشی بیشتر است.

2. امنیت به‌اشتراک‌گذاشته شده برای استقرار سریع: طرح اثبات سهام نامزد‌شده (Nominated Proof of Stake) در پولکادات، که در آن کاربران با نامزد کردن یک ولیدیتور به تایید اعتبار تراکنش‌ها پرداخته و پاداش دریافت می‌کنند، به امنیت به‌اشتراک‌گذاشته شده منجر می‌شود. این امر به این معناست که تمام ارزهای استیک‌شده در پروژه‌های پولکادات، به عنوان پشتیبان اصلی امنیتی در این اکوسیستم عمل می‌کنند.

البته راه‌های دیگری نیز برای تضمین امنیت وجود دارد، اما با استفاده از ساختار به‌اشتراک‌گذاشته شده در پولکادات، می‌توان زمان مورد نیاز را به شدت کاهش داد. این موضوع به این معناست که تیم‌ها و پروژه‌ها نیازی به ایجاد امنیت شخصی برای خود ندارند و به جای آن می‌توانند از امنیت ریلی چین پولکادات استفاده کنند.

با اتصال پاراچین‌ها به پولکادات، مجموعه ولیدیتورهای ریلی چین به تأمین‌کنندگان امنیت تغییرات حالت پاراچین‌ها تبدیل می‌شوند. این پاراچین‌ها نیاز به اجرای چند نود تجمیع‌گر دارند تا اعتبارسنج‌ها را در جریان تغییرات حالت نگه دارند و اثبات/شاهد ارائه دهند. ولیدیتورها سپس این تغییرات را برای پاراچین‌های مختلف بررسی می‌کنند. این روند باعث می‌شود که پاراچین‌های جدید هم به امنیت کلی پولکادات دسترسی داشته باشند، حتی اگر به تازگی راه‌اندازی شده باشند.

این ساختار نه تنها امنیت پروژه‌ها را تضمین می‌کند، بلکه همچنین بار زیادی از دوش توسعه‌دهندگان برمی‌دارد. این مورد به عنوان یکی از ویژگی‌های کلیدی اکوسیستم پولکادات محسوب می‌شود.

3. ابزارهای توسعه قدرتمند برای ساخت سریع: یکی از اصولی‌ترین عوامل انتخاب یک اکوسیستم، سهولت در توسعه و استقرار برنامه‌ها روی آن است. اکوسیستم‌های برتر، فرآیند ساخت و انتشار را تسهیل می‌کنند و این دقیقاً هدف پولکادات است.

توسعه برنامه‌ها در پولکادات با دسترسی به زبان‌های برنامه‌نویسی قدرتمند و استفاده از ابزارهای ساختاری که توسط جامعه متن باز در طول سال‌ها توسعه داده شده‌اند، تجربه‌ای را آسان و لذت‌بخش می‌کند. این ابزارها شامل کیت‌های توسعه پاراچین (PDK) هستند که زمان تأسیس یک بلاکچین کاملاً عملی را به طور قابل توجهی کاهش داده‌اند.

به علاوه، پولکادات از مزیت پشتیبانی از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف مانند Rust تا JavaScript برخوردار است. از طریق این تنوع، توسعه‌دهندگان می‌توانند از ابزارها و زبان‌هایی که با آن‌ها آشنا هستند، بهره بگیرند. از طرفی، پروژه‌های بزرگی مانند استفاده از زبان Rust و چارچوب Substrate در این اکوسیستم پیاده‌سازی شده‌اند.

در مواردی که با زبان‌های برنامه‌نویسی آشنا نیستید، Rust به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی چند منظوره با تمرکز بر امنیت و عملکرد معرفی می‌شود. این زبان مانند ++C عمل می‌کند، اما با استفاده از یک ابزار بررسی اعتبار منابع به نام Borrow Checker، ایمنی حافظه را تضمین می‌کند.

همچنین، چارچوب Substrate به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد به راحتی برنامه‌های بلاکچین را توسعه دهند. این کار از طریق تجمیع ملزومات اصلی نظیر پروتکل شبکه، لایه اجماع، ماژول‌های زمان اجرا به نام پالت (Pallet) و مترجم Wasm انجام می‌شود. همچنین، افزونه Cumulus به پاراچین‌ها امکان اتصال به پولکادات و بهره‌برداری از امنیت آن را می‌دهد.

هر چند پولکادات اجازه ساخت قراردادهای هوشمند را نمی‌دهد، اما بسیاری از پاراچین‌های اسمارت کانترکت وجود دارند که به توسعه‌دهندگان کمک می‌کنند. به عنوان نمونه، پروژه Moonbeam با سازگاری با ماشین مجازی اتریوم (EVM)، امکان انتقال قراردادهای هوشمند از اتریوم به پولکادات را فراهم می‌کند. پروژه‌هایی مانند بلنسر و سوشی سواپ نیز از این امکان بهره برده‌اند.

حاکمیت درون زنجیره‌ای و آپگرید در پولکادات

ایجاد یک پروتکل و تصور آن به عنوان یک شیوه‌ی بی‌نیاز از تغییر، به نظر می‌آید ساده و ایده‌آل باشد. اما واقعیت این است که پیچیدگی‌ها و نیاز به به‌روزرسانی‌های آینده، در مورد پروتکل‌ها و بلاک چین‌ها اجتناب‌ناپذیر است. این وضعیت مشابه نیاز به به‌روزرسانی نرم‌افزارهای کامپیوتری است، که این تغییرات به دلیل رفع باگ‌ها، ارتقاء کارایی یا پیاده‌سازی ایده‌های جدید الزامی است.

برای طرفداران بیت‌کوین، پروتکلی که قابلیت آپگرید (فورک) را دارد، ممکن است به نظر بی‌نیاز از تغییرات بیاید. اما آیا واقعاً زندگی به این صورت است؟ آیا تغییر اجتناب‌ناپذیر نیست؟ آیا اشتباه نمی‌کنیم؟

پروتکل گاورننس پولکادات

هدف ما از ساخت پروتکل، ایجاد یک سیستم نه بی‌نیاز از تغییرات، بلکه یک سیستم است که تغییرات مثبت، پاسخ‌دهنده، عادلانه و بدون نیاز به اعتماد به شخص ثالث را امکان‌پذیر می‌سازد. تغییرات مثبت به اکوسیستم و زندگی کمک می‌کنند و این تغییرات بهبود و رشد را ترویج می‌کنند.

شبکه‌ی پولکادات با فرآیند حاکمیتی اختصاصی تجهیز شده است که امکان تکامل پویای بلاک چین را بدون نیاز به هارد فورک، ایجاد می‌کند. با ساخت اپلیکیشن‌ها روی پولکادات، بلاک چین به سادگی و بدون مشکلات فنی قابلیت آپگرید را دارد. انتخاب اعضای شورا از طریق رأی‌گیری انجام می‌شود و همه افراد می‌توانند به مشاوران تبدیل شوند. این موارد به نحوه انتخاب حاکمیت توسط جامعه بستگی دارد.

هر چند مشکلاتی که پروژه‌ها (شامل پولکادات) با آن مواجه می‌شوند، نیاز به راه‌حل‌هایی دارند که از سوءاستفاده از حاکمیت در مورد امور مهم و قابل تأثیر بر جامعه جلوگیری کند. این تضمین می‌کند که هدف اصلی تمرکززدایی پایه‌ریزی شود.

عملکرد CrowdLoan برای تامین سرمایه

یکی از ویژگی‌های جذاب پولکادات، عملکرد CrowdLoan (وام جمعی) برای تأمین سرمایه پروژه‌هاست. این فرآیند به دو روش انجام می‌شود: از طریق ریلی چین یا توسط پاراچین‌ها و قراردادهای هوشمند با کاربرد خاص. در روش اول، از عرضه اولیه پاراچین (IPO) استفاده می‌شود، جایی که کاربران اوراق قرضه توکن DOT را در اختیار پروژه می‌گذارند. پروژه به جای پاداش به کاربران، از توکن‌های محلی یا NFT استفاده می‌کند. در روش دوم، از پروتکل‌هایی مثل پولکااستارتر و کیلت برای فروش توکن‌ها به جامعه استفاده می‌شود.

سخن پایانی

پولکادات از زوایای مختلفی جذابیت دارد و برای توسعه‌دهندگان امکانات کاربردی فراوانی ایجاد می‌کند. مانند اتریوم، این پروژه یک اکوسیستم جامع و گسترده را به ارمغان می‌آورد که افراد، شرکت‌های کوچک و بزرگ و تاجران می‌توانند از آن بهره‌برداری کنند. از قابلیت‌های پولکادات، مستقر کردن بلاک‌چین‌های اختصاصی و امکان ارتقاء سیستم بدون نیاز به هارد فورک استفاده می‌شود، که به طور کلی نشانگر یک پروژه نوآورانه و پیشرو است.

برای خرید این رمز ارز به صرافی پیشرو مراجعه کنید

sina
نوشته شده توسط sina

پیام بگذارید